Christiana®

CHARAKTERYSTYKA

Jedna z najciekawszych odmian późnych, która przebojem wdarła się do czołówki czereśni w porze dojrzewania Kordii. Łatwa w prowadzeniu, daje sadownikowi wysokie plony bardzo ładnych owoców.

POCHODZENIE

Czechy, Van x Kordia

WZROST DRZEWA

Słaby i umiarkowany - przypomina nieco wzrost innych odmian na Giseli. Korona bardzo regularna - świetnie rozłożona, odmiana doskonale się rozgałęzia. Objętość korony przynajmniej o 30 % mniejsza niż innych odmian razem sadzonych.

KWITNIENIE / ZAPYLACZE

Kwitnie dość wcześnie, mimo to uważana za dość odporną na przymrozki. Zapylacze: Vanda, Aida, Lapins, Rita, Sweetheart. Moniliozy w praktyce nie obserwujemy.

ZBIÓR

W 6 tygodniu - podobnie jak Kordia. Termin zbioru można opóźniać, ponieważ owoce nie tracą twardości i walorów smakowych.

OWOCE

Duże, 9-11 g nawet przy bardzo obfitym owocowaniu. Owoce bardzo ładne, ciemnoczerwone, błyszczące słodkie z lekko ostrym posmakiem - twarde i praktycznie nigdy nie pękają! Bardzo plenna, jedna z niewielu, które już w 2 roku po posadzeniu na Colcie dają znaczący plon !

PRZYDATNOŚĆ

Christiana, jak rzadko która odmiana łączy w sobie wszystkie najważniejsze zalety: wysoką plenność, wczesne owocowanie, świetną jakość owoców, wysoką zdrowotność. Wg doświadczeń szwajcarskich, jedna z najbardziej niezawodnych w owocowaniu - może być dla sadownika podporą w trudniejszych latach. Ze względu na wysoką plenność i słaby wzrost, świetnie udaje się na podkładkach silnie rosnących. Z wiekiem drzewa mogą wymagać silniejszego cięcia.