Early Korvik®

CHARAKTERYSTYKA

Bardzo ciekawa odmiana 4 tygodnia zbiorów, wyróżnia się bardzo trwałymi owocami wysokiej jakości, oraz zdrowotnością i łatwością owocowania.

POCHODZENIE

Czechy, mutacja odmiany Korvik (Kordia x Vic)

WZROST DRZEWA

Rośnie średnio silnie, tworząc z łatwością doskonałą koronkę. Jedna z najłatwiejszych w prowadzeniu.

KWITNIENIE / ZAPYLACZE

Kwitnie średnio wcześnie. Zapylacze: Burlat, Techlovan, Kordia, Sandra, Sweetheart, Staccato. Ostatnio dopisano Carmen i Vandę. Wyraźnie odporna na moniliozę.

ZBIÓR

Dojrzewa w 4 tygodniu dojrzewania czereśni, ale daje się bardzo długo przetrzymać na drzewie - nawet do 7 tygodnia. Co ciekawe, utrzymuje w tym czasie wysoką jędrność i walory smakowe.

OWOCE

Wielkość średnia wg hodowcy 9-10,5 g. Średnio o 0,3 g ( 18%) większe od Kordii. W praktyce, zależy to od wielkości plonu tej nadzwyczaj plennej odmiany. Owoce są ciemno czerwone, podłużne, w kształcie serca. Bardzo twarde, soczyste, słodkie o winnym aromacie. Ogonek długi. Zaskakuje ich odporność na pękanie, oraz gnicie. Ponadto wg wielu doniesień  wyjątkowo długo  przechowują się w chłodni.

PRZYDATNOŚĆ

Ta wyjątkowo łatwa w uprawie i bardzo wydajna odmiana, szybko zyskuje na znaczeniu. Razem z Vandą, Verą, Christianą i Justyną tworzy grupę odmian niezawodnych, pewnych w owocowaniu. Trwałość bardzo ładnych owoców, mimo że nie są być może ogromne, daje jej dużą przewagę w lata trudne, gdy inne odmiany zawodzą.