Irena®

CHARAKTERYSTYKA

Najnowsza odmiana z grupy odmian późnych - kwitnie i dojrzewa razem z Reginą. Jest plenniejsza i ma większe owoce od Reginy, a dodatkowo została zbadana jako najlepszy do niej zapylacz.

POCHODZENIE

Czechy, Kordia x M. Reward

WZROST DRZEWA

Średnio-silny, tworzy ładne, kształtne, dobrze rozgałęzione korony - niezbyt gęste.

KWITNIENIE / ZAPYLACZE

Kwitnie późno, tym samym jest tolerancyjna na przymrozki wiosenne. Zapylacze:  Regina. Sama jest odwrotnie znakomitym zapylaczem do Reginy (S-Allel S4S6). Monilioza - trafia się, ale rzadko.

ZBIÓR

W 7 tygodniu dojrzewania czereśni, identycznie jak Regina.

OWOCE

Wielkość 26-30 mm, waga 10-12 g, średnio 1 g więcej niż u Reginy. Kształt sercowaty, kolor ciemnoczerwony, potem czarny z lekkim brązowawym odcieniem. Mocny połysk i bardzo wysoka twardość. Owoce są słodkie i b. smaczne. Mimo wysokiej twardości, pękanie jest sporadyczne lub żadne. Dojrzewają jednocześnie, w wyrównany sposób. Dobrze przetrzymują się na drzewie.

PRZYDATNOŚĆ

Jedna z najnowszych i najciekawszych odmian o ciemnych owocach, uzupełniająca czas zbioru Reginy. Cenna nie tylko ze względu na jakość owoców, ale także możliwość dobrego zapylania Reginy - polecana do niej jako wzajemnie zapylająca się para. W warunkach polskich wchodzi w owocowanie  szybko - także na Colcie, jest plenna, tolerancyjna na mróz i choroby. Należy docenić też małą skłonność do pękania, co jest rzadkie przy tak twardych owocach.