Justyna®

CHARAKTERYSTYKA

Jedna z czołowych odmian późnych, wyjątkowo niezawodna w owocowaniu, odporna na choroby i pękanie, oraz długo dająca się przetrzymać na drzewie - może wraz z Christianą, E. Korvik czy Vandą, ratować sadowników w lata nieurodzajów.

POCHODZENIE

Czechy, Kordia x Stark Hardy Giant

WZROST DRZEWA

Średnio silny, potem słabszy. Korona tworzy się łatwo, jest trochę kulista, później lekko obwisa.

KWITNIENIE / ZAPYLACZE

Kwitnie średnio późno. Zapylacze: E.Korvik, Kordia, Carmen, Skeena. Sporadycznie atakowana przez moniliozę, co nie wpływa na plenność. Wieloletnie obserwacje nie potwierdziły rzekomej podwyższonej wrażliwości kwiatów na przymrozki.

ZBIÓR

W 6 tygodniu dojrzewania czereśni, mniej więcej z Kordią - choć  hodowca potwierdza, że nawet 10 dni może wisieć na drzewach bez pogorszenia jakości.

OWOCE

Duże, 10-12 g. Hodowca podaje średnią wagę owocu 11,2 g, to jest 2,5 g czyli  22 % większe od owoców Kordii. Owoc sercowaty, szerszy niż u Kordii, miąższ marmurkowaty, bardzo smaczny. Skórka ciemnoczerwona, potem czarna o bardzo silnym połysku - co uatrakcyjnia wygląd. Smak zbliżony do Kordii, ale bardziej słodki. Owoce nie pękają, pomimo wysokiej twardości - co rzadko idzie w parze. Długa szypułka.

PRZYDATNOŚĆ

Jedna z najpewniejszych, wysoko wydajnych odmian późnych. Wydaje się, że może powoli zastępować Kordię, od której różni się większymi, nie pękającymi owocami, większą plennością i niezawodnością. Możliwość przedłużonego zbioru bez ryzyka pękania jest także bardzo ważna w latach dużego wysypu i spiętrzonego dojrzewania odmian w czasie Kordii. Ze względu na plenność, starsze drzewa powinny być cięte i odmładzane.