Kasandra®

CHARAKTERYSTYKA

Odmiana, która wysunęła się na czoło wśród odmian wczesnych 2 tygodnia dojrzewania czereśni. Obecna od paru lat na rynku polskim, imponuje plennością, jakością owoców i zdrowotnością.

POCHODZENIE

Czechy, Burlat x Sunburst

WZROST DRZEWA

Wzrost średnio silny, tworzy mocno zbudowane, szerokie korony.

KWITNIENIE / ZAPYLACZE

Kwitnie średnio wcześnie. Zapylacze: Burlat, Tamara, Vanda, E. Korvik, Carmen, Summit, Skeena. Nie obserwuje się moniliozy.

ZBIÓR

Teoretycznie ok. 2 dni po Burlacie, ale w praktyce  z Burlatem, a na drzewach starszych wyraźnie przed nim. Np. w 2017r wyprzedzenie wyniosło ok 5 dni. Ponadto w przeciwieństwie do Burlata, dojrzewanie jest bardzo równomierne w czasie.

OWOCE

Duże i bardzo duże, średnio 10-12 g, czerwone, potem ciemnoczerwone. Owoc szeroko zbudowany, kulisty z długą szypułką. Skórka ze szklistym połyskiem, który bardzo podnosi wizualne walory owoców. Bardzo smaczne, słodkie z lekko pikantnym posmakiem. Twardość przeciętna, początkowo zbliżona do Burlata, owoce zbyt długo przetrzymane na drzewie mogą mięknąć. Pękanie może wystąpić, ale jest znacznie mniejsze niż u Burlata.

PRZYDATNOŚĆ

Czołowa obecnie odmiana wczesna na naszym rynku, znana z wysokiej jakości owoców. Bardzo dobrze owocuje na wszystkich typach podkładek. Szybko wchodzi w okres owocowania, drzewa wyróżniają się dobrą zdrowotnością, w warunkach polskich nigdy nie odnotowaliśmy uszkodzeń mrozowych.