Narana®

CHARAKTERYSTYKA

Odmiana wczesna, w Niemczech uważana za najciekawszą, dojrzewającą w okolicach Burlata. Owoce Narany smakiem, wyglądem oraz walorami produkcyjnymi, spełniają wysokie wymogi handlowe.

POCHODZENIE

Niemcy, Knaus Schwarze x Souvenir des Charmes

WZROST DRZEWA

Rośnie silnie, rozgałęzianie średnie, wymaga więcej pracy do uformowania regularnych koron.

KWITNIENIE / ZAPYLACZE

Kwitnie wcześnie, dlatego kwiaty mogą przemarzać. Zapylacze: Rita, Earlise, Bellise, Aida, Christiana, Vanda, Lapins, Sweetheart. Kwiaty mogą być porażane przez moniliozę.

ZBIÓR

W 2 tygodniu dojrzewania czereśni, wg hodowcy - kilka dni przed Burlatem, w warunkach polskich wydaje się że dojrzewa prawie równo z Burlatem. Są spore rozbieżności w tej sprawie - w okolicach Gorzowa Wlkp., dojrzewa nawet 5 dni przed Burlatem ( 2017r) , w centralnej Polsce zdarza się, że po Burlacie. Obserwacje pochodzą z b. młodych sadów, co może tłumaczyć te różnice.

OWOCE

Owoce  duże (9-10 g) lekko spłaszczone, ciemnoczerwone, potem czarne, błyszczące w odcieniu lekkiego brązu. Są dość wyrównane co do wielkości i kształtu. Dojrzewają w dość wyrównany sposób, choć w pierwszych latach owocowania czarne owoce sąsiadują czasami z niedojrzałymi. Twardość dobra, wrażliwość na pękanie średnia.

PRZYDATNOŚĆ

Narana wydaje się być cennym uzupełnieniem doboru odmian wczesnych, zwłaszcza, że odmiana Burlat ze względu na rozliczne wady, często zawodzi. Dłuższe obserwacje pozwolą stwierdzić, na ile jest ona w warunkach polskich wcześniejsza od Burlata. Owoce większe niż u Burlata i lepszej jakości - bardziej przydatne do handlu i transportu.