Tamara®

CHARAKTERYSTYKA

Czołowa odmiana wielkoowocowa, wprowadzana  w nadchodzących latach do produkcji na całym świecie. Ze względu na największe i najładniejsze owoce, chętnie sadzona - pomimo wrażliwości na pękanie.

POCHODZENIE

Czechy, Krupnopłodnaja x Van

WZROST DRZEWA

Umiarkowanie silny. Korony o luźnej strukturze, złożone z długich, poziomo rosnących gałęzi, które lekko się obwieszają.

KWITNIENIE / ZAPYLACZE

Kwitnie średnio wcześnie. Zapylacze: Aida, Burlat, Vanda, Christiana, Lapins, Sweetheart. Kwiaty mogą być atakowane przez moniliozę.

ZBIÓR

W 6 tygodniu dojrzewania czereśni, razem z Kordią - aczkolwiek można ją bardzo długo przetrzymać na drzewie. W praktyce niektórzy zbierają ją już w 5 tygodniu, bo jest już b. duża i czerwona, a inni - razem z Reginą, wtedy jest czarna, ale dalej b. twarda.

OWOCE

Zaskakująco duże - w masie 12-14 g, często większe, bardzo twarde. Kształtu sercowatego, szeroko zbudowane. Miąższ chrząstkowaty, wysokoaromatyczny, bardzo słodki i smaczny - bezapelacyjnie wygrywa testy smakowe. Skórka ciemnoczerwona do czarnej, błyszcząca - w trakcie opadów, może pękać na poziomie zbliżonym do odmian Techlovan lub Carmen. Ogonek średniej długości.

PRZYDATNOŚĆ

Doskonałej jakości, wielkie owoce rozstrzygają o popularności tej odmiany w Europie, ale także na świecie - nawet w Australii i USA. Żadna inna odmiana nie zbliża się do Tamary jakością owoców. Dobrze owocuje na wszystkich podkładkach - także silnie rosnących. Ze względu na możliwość pękania, można rozważyć zastosowanie osłon.